Ankara Dans Bale Müzik Plates
Pilates

Yoga

Herkes Yoga yapabilir. Yoga için özel araçlara ya da giysilere gerek yoktur. Sadece küçük bir yer ve daha sağlıklı, daha yapıcı ve uzun bir yaşam için güçlü bir istek yeterlidir. Yoga hareketleri (asanalar) , vücudun bütün bölümlerini, kasları, eklemleri, omurgayı ve bütün iskelet sistemini esnetip düzenleyerek çalıştırır. Sadece vücudun çatısı üzerinde değil, bütün sistemleri iyi bir sağlık düzeyinde tutarak iç organlar, salgı bezleri ve sinirler üzerinde de çalışır. Fiziksel ve zihinsel gerginlikleri gevşeterek, aynı zamanda çok geniş enerji kaynaklarını da serbest bırakır. Yoga' da nefes alıştırmaları Pranayama olarak bilinir. Pozitif düşünce ve meditasyon uygulaması, zihnin berraklığını, kuvvetini ve konsantrasyonunu güçlendirirken, Pranayama da vücudun canlılığını artırır ve zihni kontrol etmeye yardımcı olur ve aynı zamanda kendimizi sakin ve canlı hissetmenizi sağlar.

Yoga' nın amacı yaşam döngüsünü kırmaktır. Döngünü kır ve başka bir düzleme geç. Farkındalığınızın artmasını sağlar ve böylece yaşadığınız olayları, aşamadığınız deneyimleri farkedersiniz. Yaşam kalitenizi artırmak ve bir üst düzleme geçmek, hayatınızda ilerleyebilmeniz için size yardımcı olur. Bu zihinsel gelişimin bir parçasıdır. 

Yoga çok fazla ''gözlem'' gerektirir. Bilginin dönüşüm yaratması için deneyimlenmesi, içselleşmesi gerekir. Ne kadar çok etrafınızda ki olayları gözlemlerseniz o kadar farkındalığınızı geliştirmiş, bakış açınızı da genişletmiş olursunuz. 

Yoga' yı birçoğumuz zayıflamak, formda kalabilmek için yaparken, Yoga' ya bazılarımız stresini atmak, ruhsal anlamda rahatlayabilmek için başvurur. Bazılarımız da özel şikayetlerini ortadan kaldırabilmek için. Sebebiniz ne olursa olsun Yoga' ya geliş amacınızı bir kenara koyun ve onu unutun ve yoga yapmaya devam edin göreceksiniz ki amacınız ve daha fazlası siz farketmeden gerçekleşmeye başlamış olacaktır. Bu bir süreçtir ve Yoga bir bütün olarak, sizin kendiniz için gereken bir deney olduğu anlaşılmaktadır bu yüzden de Yoga' yı herkes kendine göre deneyimler. Bu süreç içerisinde iç huzurunuzun durumu birden güçlenmeye başlar, ki bu durum sizin olması gereken doğal halinizdir. Hepimiz bilerek ya da bilmeyerek, kendimizi tanımanın yolunu ararız ve bunu giderek geliştirmeye doğru yöneliriz. Eğer zihninizi ve düşüncelerinizi kontrol altına alabilirseniz, yapabileceklerinizin sınırı olmadığını görürsünüz. Bizi bundan alıkoyan ve kendimizle bütünleşmemizi engelleyen şey zihnimizin yarattığı düşünceler ve ön yargılarımızdır. Yoga düşüncesinin temelinde, neden ve sonuç, etki ve tepkiyi içeren Karma kanunu yer alır. Her eylem ve düşünce, ya bu yaşamda ya da ileriki yaşamlarda mutlaka semeresini verir. Ne ekersek onu biçeriz. Şu anda yaptıklarımız ve düşündüklerimiz geleceğimizi şekillendirmektedir. 

Yoga' nın beden ve zihin sağlığı üzerinde çok büyük ve önemli etkileri vardır. Ruhumuzun kendine seçmiş olduğu kıyafeti yani bedenimizi hor kullanmak gibi bir seçeneğimizin olduğunu düşünmek bence çok bencilce olurdu. Nasıl ki çok severek aldığımız bir kıyafetimizi özenle ve temiz bir şekilde kullanırız aynı şekilde ruhumuzu taşıyan bedenimize aynı özeni ve hatta daha fazlasını göstermek bize verilmiş olan önemli görevlerden biridir. Beden sağlığı dediğimizde fiziki görünüşümüz önemlidir. Kilomuzun, sağlıklı olmamız için ideal olması ve yine sağlıklı bir beden için düzenli yapılan spor egzersizleri beden sağlığı için büyük etkendir. Yoga' da yapılan asanalar(duruşlar) beden sağlığı üzerinde hem iç organlarımız hem de fiziki görüntümüz açısından olumlu etkileri vardır. Birbirini tamamlayan asanalar sayesinde kaslarımızı hem güçlendirmiş hem de uzatmış oluruz bu sayede daha sağlıklı ve ideal bir bedene doğru ilk adımı atmış oluruz. Fiziki sağlığımızın dışında zihnsel sağlığımız da çok önemlidir. Zihnimiz bize zihin oyunlarını göstermekten hiç çekinmez ve bunu büyük bir zevk ve ustalık ile yapar. Sonsuz genişliğe uzanan, ucu bucağı olmayan düşünceler zinciri bizi gün içerisinde yormaya çalışır. Bizlerde bu oyuna gelmemek ve düşünce dalgalarını en aza indirgeyebilmek için gün içerisinde yapacağımız meditasyon ve nefes çalışmaları ile bu oyundan galip çıkabiliriz. 

Enerji merkezlerimizin sağlıklı bir şekilde çalışması, yaşam enerjimizin enerji kanallarından herhangi bir tıkanıklık olmadan akması sağlıklı bir bireyin göstergesidir. Enerji merkezleri eterik bedende bulunur ve enerjinin bedende yoğunlaşması çakraları oluşturur. Bedende bulunan enerji merkezleri uyandırılmakta, aktifleştirilmekte ve sağlıklı çalışmaktadır. Bedendeki enerji akımları güçlenmekte, beden enerjik hale ulaşmakta, beynin çalışma kapasitesi artmakta, doğaüstü yetenekler gelişmekte ve bilinç arınmaktadır.

Yoga'nın kollarından yamalar ve niyamalar ise kişiye, ruhsal anlamda arınma ve güçlenme sağlayacaktır. Ruhsal anlamda daha sağlıklı bireyler olabilmek için mutlaka Yoga' nın bu 2 basamağına değinmek gerekir. 

Yoga bütünlük içerisinde yapıldığında kişinin gerekli ihtiyacını ve daha fazlasını karşılayacaktır. Hem fiziksel hem de ruhsal anlamda sağlıklı bireyler olmak istiyorsak Yoga' ya mutlaka hayatımızda yer vermeliyiz. 

Yoga sayesinde vücutla ilgili olumlu imge, özgüven ve pozitif öz saygı gelişmektedir. Birey kendisine ilişkin daha gerçekçi, olumlu ve rahat bir görüş kazanmaktadır. Beden daha çevik, esnek ve güçlü, zihin berrak, duygular dengeli hal aldığı için fiziksel, zihinsel ve duygusal istikrar ve güven oluşmaktadır. Beden-zihin diyaloğunun gelişmesi neticesinde birey bedenin ihtiyaçlarına kulak vermeye başlamaktadır. İçsel ses uyanmakta, birey içinden gelen sesi duymakta ve iç sesini dinlemeyi öğrenmektedir. İç dünyasını dinleyerek uygun içsel iletilere doğru bir şekilde karşılık vermektedir.

bySANAT Dans Bale Pilates Müzik Merkezi Mahatma Gandi Cad. No: 26/1 GOP, Çankaya / Ankara, T: (312) 491 84 42, info@bysanat.com.tr
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Web sitesi içerisindeki dökümanlar yazılar ve resimler kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz. © 2011
Web tasarım Web Tasarım